Kůže je největší orgán lidského těla a slouží jako jeho ochranná bariéra. Zdraví a vnější vzhled kůže ovlivňují faktory okolního prostředí, ale také fungování složek, které tvoří vrstvy pod ní.
Zvolte si jeden typ pleti nebo problém pleti a zjistěte více o jejich fyziologických vlastnostech.
Tato olejovitá látka je produkována mazovými žlázami. Sébum pomáhá pokožce odpuzovat vodu. Sébum vytváří na kůži film, který brání průniku vody a dráždivých látek.
Tyto žlázy, umístěné u kořene vlasových folikulů, zajištují produkci mazu. Tento kožní maz neboli sébum promazává a impregnuje pokožku a vlasy. Mazové žlázy jsou přítomny všude kromě dlaní a chodidel.
Ve střední vrstvě kůže se nacházejí nervy, žlázy, základní bílkoviny, enzymy a krevní buňky, což činí z dermis „operační“ centrum kůže. Obsahuje kolagen a elastin, které pokožce poskytují oporu a strukturu.
Vnější vrstva kůže, která slouží jako bariéra mezi tělem a okolním prostředím. Svrchní vrstva pokožky neboli stratum corneum je tvořena korneocyty (plochými odumřelými kožními buňkami), které tvoří kožní bariéru. V základové, spodní vrstvě se tvoří pigment.
Svrchní vrstva kůže je v důsledku nedostatečné hydratace tenká a zubatá. Buňky se nemohou neefektivně odlučovat, lepí se na sebe a brání novým kožním buňkám dostat se na povrch pokožky.
Melanocyty produkují nadměrné množství melaninu v nejspodnější části epidermis. V horní části epidermis vede nadměrná produkce melaninu k tmavým skvrnám na povrchu kůže.